Congrats to Our 2019 Summer Performance Troupes

Congrats to Our 2019 Summer Performance Troupes

CATEGORY:
Education 

2019-05-03

TAGS:
Performance Troupes  Starlight Theatre 

2019-05-03 CATEGORY: Education 

TAGS: Performance Troupes  Starlight Theatre 

 

Earlier this year, Starlight Theatre held auditions for the Starlight STARS and Starlight STARS of Tomorrow, two student performance troupes that perform at Starlight and throughout the community each summer. The Starlight STARS program engages high school students and is structured to develop and hone the skills of company members to pursue performance arts careers. The Starlight STARS of Tomorrow program is tailored to younger students and is focused on building a foundation of performance skills.   

Performers cast in both of these programs will receive training from industry professionals, strengthen their resumes and cultivate their musical theatre skills. Catch them at Starlight’s satellite stage inside Gate 4 prior to select Broadway shows!  

Starlight is pleased to announce casting for these 2019 summer performance troupes: 

2019 Starlight STARS 

Caylee Betts – Blue Springs South High School 

Hana Bowsher – Blue Valley South West High School 

M’racle Bryant-Morgan – Summit Christian Academy 

Bryleigh Giffin – Oak Grove High School 

Emily Guldner – William Chrisman High School 

Trinity Houts – Raytown South High School 

Vaysia Knust – Blue Springs South High School 

Gabrielle Petentler – Truman High School 

Jessica Riley – Kearney High School 

Katy Sheehan – Park Hill South High School 

Alana Shields – Olathe South High School 

Breana Smith – Truman High School 

Mae Xiang Tuschman – Blue Valley North High School 

Allison Weiner – St. Pius X High School 

Danielle Woods – Olathe East High School 

 

2019 Starlight STARS of Tomorrow

Christjin Bell – Raytown South High School 

Jasmine Brown – Sante Fe Middle School 

Lillian Carter – Bessie Ellison Elementary School 

Mallory Corse – New Mark Middle School 

Corrine Foxhoven – Pleasant Lee Middle School 

Lillian Gerend – Northgate Middle School 

Hartley Graham – Indian Hills Middle School 

Chloe Humphries – Gateway Middle School 

Cordelia Elaine McNabney – Heritage Middle School 

Sola Owens – St. Peter’s School 

Finley Pennington – Barry Middle School 

Karly Pierce – Grain Valley North Middle School 

Alejandro Sheets – New Mark Middle School 

Olivia J. Smith – Foreign Language Academy 

Ashton (Ace) Stone – Pleasant Ridge Middle School 

Remi Stover – Heritage Middle School 

Moss Terrell – The Pembroke Hill School 

Congrats to those who were selected and thank you to all who auditioned. 

lg
md
sm
xs