And the 2016 Blue Star Awards Nominees Are ...

And the 2016 Blue Star Awards Nominees Are ...

CATEGORY:
Education 

2016-04-29

TAGS:
high school theatre  high school theatre  musicals 

2016-04-29 CATEGORY: Education 

TAGS: high school theatre  high school theatre  musicals 

 

On April 29, high school theatre students and instructors across metropolitan Kansas City and in neighboring communities received the good news that they had received nominations for the 14th annual Blue Star Awards from Starlight Theatre. Starlight leaders and staff personally delivered 133 nominations to 40 area high schools. On Thursday, May 19, the Blue Star Award winners will receive their honors in a public ceremony on Starlight Theatre’s Cohen Community Stage.

Please join us in congratulating the following nominees:

Outstanding Overall Production 
Lee's Summit - The Pirate Queen
Liberty - Once Upon a Mattress
Liberty North - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Raymore-Peculiar - The Pirates of Penzance
Shawnee Mission North - The Fantasticks
Shawnee Mission West - All Shook Up



Outstanding Artistic Contribution by a Student 
Benton - Hannah Herring - Choreography - Bring It On: The Musical
Grain Valley - Lauren Kennon and Taylor Hamdorf - Choreography - White Christmas
Park Hill South - Madison Loescher - Direction - The King and I
Raymore-Peculiar - Jasmine Nissanka - Choreography - The Pirates of Penzance
St. James Academy - Anna Monaldo - Choreography - Guys and Dolls
St. James Academy - Tristan Pflumm - Choreography - Guys and Dolls



Outstanding Actress in a Lead Role 
Lee's Summit - Kirsten Myers as Grace (Grania) O’Malley - The Pirate Queen

Raymore-Peculiar - Alie Gillespie as Mabel - The Pirates of Penzance

Shawnee Mission North - Cassie Diebold as Luisa - The Fantasticks

Shawnee Mission Northwest - Ellie Rehor as Baker's Wife - Into the Woods

St. James Academy - Larkin Reilly as Miss Adelaide - Guys and Dolls

Truman - Abigail Becker as Sarah Brown - Guys and Dolls



Outstanding Actor in a Lead Role 
Blue Valley - Lance Jewett as Billy Crocker - Anything Goes

Lee's Summit - Jeffrey Burrow as Tiernan - The Pirate Queen

Olathe North - Gabriel Diaz-Serrano as Gomez Addams - The Addams Family

Platte County - Spencer Kunz as Harold Hill - The Music Man

Shawnee Mission West - Lucas Lowry as Chad - All Shook Up

St. James Academy - Jack Solomon as Nathan Detroit - Guys and Dolls



Outstanding Actress in a Supporting Role 
Blue Valley - Ady Shaw as Bonnie - Anything Goes

Lee's Summit - Abby Gast as Evleen - The Pirate Queen

Liberty - McKenzie Greenwood as Queen Aggravain - Once Upon a Mattress

Raytown South - Gabby McDuffy as Marie - Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Shawnee Mission South - Megan Berning as Amber Von Tussle - Hairspray

St. Teresa's Academy - Rose Genaris as Logainne Schwartzandgrubenniere - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee



Outstanding Actor in a Supporting Role 
Belton - Ramiro Gonzalez as Robert Martin - The Drowsy Chaperone

Liberty North - Romero Higareda as Pharaoh - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Oak Park - Dean Foreman as Cosmo Brown - Singin’ in the Rain 

Raymore-Peculiar - Nick Schneider as The Pirate King - The Pirates of Penzance

Shawnee Mission Northwest - Frederick Rivera as William Barfee - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee 

Shawnee Mission West - Jarod Cannon as Dennis - All Shook Up




Outstanding Actress in a Featured Role 
Lansing - Brynna Darley as Little Becky Two Shoes - Urinetown, the Musical

Olathe East - Lauren Taylor as Miss Andrew/Bird Woman - Disney’s Mary Poppins

Olathe East - Shelby Werner as Mrs. Corry - Disney’s Mary Poppins

Shawnee Mission North - Kori Martiny as Henry - The Fantasticks

Shawnee Mission Northwest - Abey Lewis as Jack’s Mother - Into the Woods

Shawnee Mission West - Emma Ferrin as Mayor Matilda Hyde - All Shook Up



Outstanding Actor in a Featured Role 
Liberty North - Conner Paulson as Reuben - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Oak Park - Chad Humphrey as R.F. Simpson - Singin’ in the Rain 

Platte County - Connor Mendenhall as Tommy Djilas - The Music Man

Raymore-Peculiar - Cameron Perry as Samuel - The Pirates of Penzance

Shawnee Mission North - Grant Cole as Mortimer - The Fantasticks

Truman - David Figueroa as Benny Southstreet - Guys and Dolls



Outstanding Female Ensemble Member 
Blue Springs - Annalee Roustio as Ballet Dancer - Once Upon a Mattress

Lee's Summit - Madison Heizer as Lady in Waiting/Clan Ensemble - The Pirate Queen

Lee's Summit North - Gigi Harris as Ensemble - Chicago

Olathe East - Olivia Mangual as Featured Dancer/Cowgirl/Girlfriend/Church Choir - Footloose

Raymore-Peculiar - Stefania Smith as Pirate - The Pirates of Penzance

Saint Thomas Aquinas - Abbie Gartland as Storyteller - Once On This Island



Outstanding Male Ensemble Member 
Lee's Summit - Joey Ferguson as Lord/English Soldier - The Pirate Queen

Lee's Summit North - Caleb Ellis as Band Leader - Chicago

Park Hill - Dalton Dishman as Mr. Marks/Jason Green/Bavarian Peasant/Heil-lo - The Producers

Raymore-Peculiar - Parker Hauptmann as Pirate - The Pirates of Penzance

Ruskin - Isaiah Como as Max - Godspell

Shawnee Mission South - Tucker Barry as Principal/Fender - Hairspray



Outstanding Ensemble 
Blue Valley - Anything Goes
Lee's Summit - The Pirate Queen
Lee's Summit North - Chicago
Lee’s Summit West - Pippin
Raymore-Peculiar - The Pirates of Penzance
Shawnee Mission West - All Shook Up



Outstanding Orchestra 
Blue Valley Northwest - Nice Work If You Can Get It
Lee's Summit - The Pirate Queen
Park Hill South - The King and I
Shawnee Mission Northwest - Into the Woods
Shawnee Mission West - All Shook Up
St. James Academy - Guys and Dolls



Outstanding Lighting Design 
Excelsior Springs - The King and I
Olathe East - Disney’s Mary Poppins
Park Hill - The Producers
Shawnee Mission North - The Addams Family
Shawnee Mission North - The Fantasticks
Shawnee Mission Northwest - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee



Outstanding Technical Crew 
Excelsior Springs - Costume Crew - The King and I
Lee's Summit - Lighting Crew - The Pirate Queen
Oak Park - Costume Crew - Singin’ in the Rain
Olathe North - Hair and Makeup Crew - The Addams Family
Shawnee Mission North - Lighting Crew - The Fantasticks
Shawnee Mission Northwest - Sound Crew - Into the Woods



Outstanding Scenic Design and Construction, Tier I ($0 - $1,950) 
Blue Springs - Once Upon a Mattress
Excelsior Springs - The King and I
Platte County - The Music Man
Raytown - Oklahoma!
Ruskin - Avenue Q: School Edition
Ruskin - Godspell



Outstanding Scenic Design and Construction, Tier II ($1,951+) 
Fort Osage - The Addams Family
Harrisonville - The Wizard of Oz
Liberty - Once Upon a Mattress
Oak Park - Singin’ in the Rain
Shawnee Mission North - The Addams Family
Staley - The Wiz



Outstanding Scenic Costume Design and Construction, Tier I ($0 - $1,950) 
Excelsior Springs - The King and I
Gardner Edgerton - Little Shop of Horrors
Leavenworth - Hairspray
Raytown - Oklahoma!
Ruskin - Godspell
Staley - The Wiz



Outstanding Costume Design and Construction, Tier II ($1,951+) 
Fort Osage - The Addams Family
Lee's Summit West - Pippin
Liberty - Once Upon a Mattress
Liberty North - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Olathe East - Disney’s Mary Poppins

Winnetonka - Children of Eden



Outstanding Hair and Makeup Design 
Leavenworth - Hairspray
Lee's Summit - The Pirate Queen
Liberty - Once Upon a Mattress
Liberty North - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Olathe North - The Addams Family
Winnetonka - Children of Eden




Technical Achievement Award 
Benton - Cannon Petersen - Costume Design

Liberty - Josh Munden - Scenic Design and Construction

Liberty North - Dahiana Barasz - Costume Design and Construction, Costume Crew

Liberty North - James Sisson - Lighting Design

Park Hill - Kelly Decker - Stage Management

Ruskin - Kierra Briggs, Curley Williams and Trevell Young - Scenic Design and Construction

Shawnee Mission South - Mona Jahani - Costume Design and Construction, Hair and Makeup Design



Rising Star Scholarship - Female 
Blue Springs - Emily Workman
Liberty - Jennifer Ashley Jennings
Notre Dame de Sion - C. Olivia Neal
Olathe East - Mattie Bell
Summit Christian Academy - Molly Williams
Truman - Abigail Becker



Rising Star Scholarship - Male 
Benton - Cannon Petersen
Leavenworth - Mason Frasher
Liberty - Josh Munden
Liberty North - Romero Higareda
Rockhurst - Nick Nazzaro
Summit Christian Academy - Payton Shippy

lg
md
sm
xs