Congratulations to all of the 2015 Blue Star Award Recipients

Congratulations to all of the 2015 Blue Star Award Recipients

CATEGORY:
Education 

2015-05-21

2015-05-21 CATEGORY: Education 

 

Congratulations to all of the 2015 Blue Star Award recipients, nominees and participating high schools!

…and the winners are…

Outstanding Overall Production

----------------------------------Winner-----------------------------------
Raymore-Peculiar - Man of La Mancha 

Lee’s Summit North - Disney’s Tarzan
Liberty - Shrek the Musical 
Olathe East - Catch Me If You Can
Shawnee Mission Northwest - Little Shop of Horrors
Shawnee Mission West - A Year with Frog and Toad



Outstanding Actress in a Lead Role

----------------------------------Winner-----------------------------------
Shawnee Mission Northwest - Maggie Marx as Audrey - 
Little Shop of Horrors 

Winnetonka - Paden Osburn as Daisy Hilton - Side Show


Excelsior Springs - Christina Vogler as Peter Pan - Peter Pan

Lee’s Summit North - Ally Banks as Princess Winnifred - 
Once Upon a Mattress 

Raymore-Peculiar - Alie Gillespie as Aldonza - Man of La Mancha

Winnetonka - Madison Dodd as Violet Hilton - Side Show



Outstanding Actor in a Lead Role

----------------------------------Winner-----------------------------------
Shawnee Mission East - Austin Dalgleish as Seymour - 
Little Shop of Horrors 


Blue Springs - Max Hill as J. Pierrepont Finch - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Leavenworth - Marshall Hopkins as J. Pierrepont Finch - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Raymore-Peculiar - Sawyer Bletscher as Miguel de Cervantes/Don Quixote -Man of La Mancha 

Rockhurst - Trevor Weinrich as Tevye - Fiddler on the Roof 

Winnetonka - Zach Faust as Terry Connor - Side Show 
 


Outstanding Technical Achievement

----------------------------------Winner-----------------------------------
Olathe East - Jessica Goddard, Scenic Design - Catch Me If You Can


Leavenworth - Emma Dodge, Stage Management - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Lee’s Summit North - Seth Brown, Assistant Directing and Lighting Design -Disney’s Tarzan and Once Upon a Mattress 

Oak Park - Bella Cusumano, Lighting Design, Stage Management and Master Electrician - Footloose 

Shawnee Mission Northwest - Rachael Carney, Lighting Design - 
Little Shop of Horrors and Working 

St. Teresa’s Academy - Zoe Royer, Scenic Design/Construction and Sound - 
Into the Woods



Outstanding Artistic Contribution by a Student

----------------------------------Winner-----------------------------------
Raymore-Peculiar - Jasmine Nissanka, Choreography - 
Man of La Mancha


Liberty - Josie Emery, Choreography - Shrek the Musical 

Raymore-Peculiar - Jasmine Nissanka, Choreography - 
Once On This Island

Ruskin - Tygee Faulkner, Christian Graham and Ty’Teona Jenkins, Choreography - Little Shop of Horrors 

Winnetonka - Paden Osburn, Music Direction - Side Show

Winnetonka - Zach Faust, Choreography - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee



Outstanding Actress in a Supporting Role

----------------------------------Winner-----------------------------------

Olathe East - Molly Munyan as The Drowsy Chaperone - The Drowsy Chaperone 


Blue Springs - Lexi Poindexter as Smitty - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Blue Valley - Stephanie Ainsworth as Peggy Sawyer - 42nd Street 

Rockhurst - Monica Stanley as Golde - Fiddler on the Roof 

Shawnee Mission West - Emma Ferrin as Snail - 
A Year with Frog and Toad 

Winnetonka - Madison Dodd as Olive Ostrovsky - 
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee


Outstanding Actor in a Supporting Role

----------------------------------Winner-----------------------------------

Winnetonka - Zach Faust as William Barfée - 
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee 


Blue Springs - Chris Vasquez as Mr. Biggley - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Lee’s Summit North - Kodi Meyer as Kerchak - Disney’s Tarzan 

Olathe East - Jadrian Salmans as Aldolpho - The Drowsy Chaperone 

Raymore-Peculiar - Ian Fleming as Manservant/Sancho Panza - 
Man of La Mancha 

Shawnee Mission East - Austin Dalgleish as Douglas Panch - 
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee 



Outstanding Orchestra

----------------------------------Winner----------------------------------- 
Park Hill - Once On This Island


Blue Valley - 42nd Street
Olathe East - Catch Me If You Can
Shawnee Mission West - A Year with Frog and Toad
St. James Academy - Bye Bye Birdie 
Winnetonka - Side Show



Outstanding Technical Crew

----------------------------------Winner----------------------------------- 
Shawnee Mission West - Lighting Crew - A Year with Frog and Toad


Blue Springs - Lighting Crew - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Liberty - Hair and Makeup Crew - Shrek the Musical

Olathe East - Costume Crew - Catch Me If You Can 

Truman - Deck/Set Crew - Carousel 

Winnetonka - Costume Crew - Side Show



Outstanding Lighting Design

----------------------------------Winner----------------------------------- 
Shawnee Mission West - A Year with Frog and Toad


Blue Springs - How to Succeed in Business Without Really Trying
Gardner Edgerton - Fiddler on the Roof 
Olathe East - Catch Me If You Can 
Park Hill - Once On This Island 
Shawnee Mission Northwest - Little Shop of Horrors



Outstanding Hair and Makeup Design

----------------------------------Winner----------------------------------- 
Liberty - Shrek the Musical 


Benton - Glitz! The Little Miss Christmas Pageant Musical 
Lee’s Summit North - Disney’s Tarzan 
Raymore-Peculiar - Man of La Mancha 
Raymore-Peculiar - Once On This Island 
Winnetonka - Side Show



Outstanding Costume Design and Construction, Tier I

----------------------------------Winner-----------------------------------
Benton - Glitz! The Little Miss Christmas Pageant Musical 


Gardner Edgerton - Fiddler on the Roof 
Leavenworth - How to Succeed in Business Without Really Trying 
Olathe South - In the Heights 
Raytown - The Drowsy Chaperone 
Saint Thomas Aquinas - Children of Eden



Outstanding Costume Design and Construction, Tier II

----------------------------------Winner-----------------------------------
Olathe East - Catch Me If You Can 


Lee’s Summit North - Disney’s Tarzan 
Lee’s Summit North - Once Upon a Mattress 
Lee’s Summit West - Rodgers & Hammerstein’s Cinderella 
Liberty - Shrek the Musical 
Olathe East - The Drowsy Chaperone



Outstanding Ensemble

----------------------------------Winner----------------------------------- 
Olathe East - Catch Me If You Can 


Blue Valley - 42nd Street 
Liberty - Shrek the Musical 
Park Hill - Once On This Island 
Raymore-Peculiar - Once On This Island 
Saint Thomas Aquinas - Children of Eden



Outstanding Female Ensemble Member

----------------------------------Winner-----------------------------------
Liberty - Noah Adams as Wicked Witch - Shrek the Musical 


Blue Springs - Conner Ewens - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Park Hill - Peri Sturm as Storyteller - Once On This Island 

Raymore-Peculiar - Taylor Felz as Rocinante (Featured Dancer) - 
Man of La Mancha 

Shawnee Mission North - Cassie Diebold - Oliver! 

Shawnee Mission West - Brianna Thomas as Lady Bird Mid - 
A Year with Frog and Toad



Outstanding Male Ensemble Member

----------------------------------Winner-----------------------------------
Belton - Ramiro Gonzalez as Havana Dancer - Guys and Dolls 


Liberty North - Scott Green - Hello, Dolly! 

Piper - Herbert Treff as Burger Palace Boy - Grease 

Raymore-Peculiar - Austin Moulder as Peasant Man - 
Once On This Island 

Rockhurst - Patrick Bessenbacher as Sasha - Fiddler on the Roof 

Rockhurst - Nick Nazzaro as Russian Dance Soloist - 
Fiddler on the Roof



Outstanding Scenic Design and Construction, Tier I

----------------------------------Winner-----------------------------------
Lee’s Summit North - Disney’s Tarzan


Leavenworth - How to Succeed in Business Without Really Trying
Park Hill - Once On This Island 
Raytown - The Drowsy Chaperone 
Saint Thomas Aquinas - Children of Eden 
Shawnee Mission Northwest - Little Shop of Horrors



Outstanding Scenic Design and Construction, Tier II

----------------------------------Winner----------------------------------- 
Liberty North - Hello, Dolly! 


Central - How to Succeed in Business Without Really Trying
Excelsior Springs - Peter Pan 
Liberty - Shrek the Musical 
Olathe East - Catch Me If You Can
Shawnee Mission North - Oliver!



Outstanding Actress in a Featured Role

----------------------------------Winner-----------------------------------

Olathe East - Emily Baugher as Trix the Aviatrix -
The Drowsy Chaperone 


Blue Valley Northwest - Addy Shaw as Joy - 
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Lee’s Summit West - Emily Coffin as Grace - 
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella 

Lee’s Summit West - Haley Johnson as Joy - 
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella 

Shawnee Mission South - Rachel Field as Miss Andrew - 
Disney’s Mary Poppins 

St. James Academy - Larkin Reilly as Mrs. MacAfee - Bye Bye Birdie



Outstanding Actor in a Featured Role

----------------------------------Winner-----------------------------------
Park Hill South - Nathan Jurries as General - Seussical


Central - William Gentry as Mr. Twimble - 
How to Succeed in Business Without Really Trying 

Excelsior Springs - Quinton Simmons as Smee - Peter Pan 

Liberty - Austin Cable as Pinocchio - Shrek the Musical 

Liberty North - Conner Paulson as Rudolph - Hello, Dolly!

St. Teresa’s Academy - Vincent Bockwinkel as Rapunzel’s Prince - 
Into the Woods



Rising Star Scholarship – Female

----------------------------------Winner-----------------------------------
Winnetonka - Madison Dodd


Lee’s Summit North - Emily Bridges 
Notre Dame de Sion - Lena Kincaid 
Oak Park - Emily Cunningham 
Shawnee Mission Northwest - Rachael Carney 
St. Teresa’s Academy - Zoe Royer



Rising Star Scholarship – Male

----------------------------------Winner-----------------------------------
Gardner Edgerton - Cooper McGuire


Basehor-Linwood - Zach Fisher 
Winnetonka - “J” Kevin Purkaple

lg
md
sm
xs