Congrats to Our 2019 Summer Performance Troupes

2019-05-19
CATEGORY: Engage
TAGS: Starlight Stars Starlight Stars of Tomorrow
  •  
  •  

Earlier this year, Starlight Theatre held auditions for the Starlight STARS and Starlight STARS of Tomorrow, two student performance troupes that perform at Starlight and throughout the community each summer. The Starlight STARS program engages high school students and is structured to develop and hone the skills of company members to pursue performance arts careers. The Starlight STARS of Tomorrow program is tailored to younger students and is focused on building a foundation of performance skills.

Performers cast in both of these programs will receive training from industry professionals, strengthen their resumes and cultivate their musical theatre skills. Catch them at Starlight’s satellite stage inside Gate 4 prior to select Broadway shows!

Starlight is pleased to announce casting for these 2019 summer performance troupes:

2019 Starlight STARS

Caylee Betts – Blue Springs South High School

Hana Bowsher – Blue Valley South West High School

M’racle Bryant-Morgan – Summit Christian Academy

Bryleigh Giffin – Oak Grove High School

Emily Guldner – William Chrisman High School

Trinity Houts – Raytown South High School

Vaysia Knust – Blue Springs South High School

Gabrielle Petentler – Truman High School

Jessica Riley – Kearney High School

Katy Sheehan – Park Hill South High School

Alana Shields – Olathe South High School

Breana Smith – Truman High School

Mae Xiang Tuschman – Blue Valley North High School

Allison Weiner – St. Pius X High School

Danielle Woods – Olathe East High School

2019 Starlight STARS of Tomorrow

Christjin Bell – Raytown South High School

Jasmine Brown – Sante Fe Middle School

Lillian Carter – Bessie Ellison Elementary School

Mallory Corse – New Mark Middle School

Corrine Foxhoven – Pleasant Lee Middle School

Lillian Gerend – Northgate Middle School

Hartley Graham – Indian Hills Middle School

Chloe Humphries – Gateway Middle School

Cordelia Elaine McNabney – Heritage Middle School

Sola Owens – St. Peter’s School

Finley Pennington – Barry Middle School

Karly Pierce – Grain Valley North Middle School

Alejandro Sheets – New Mark Middle School

Olivia J. Smith – Foreign Language Academy

Ashton (Ace) Stone – Pleasant Ridge Middle School

Remi Stover – Heritage Middle School

Moss Terrell – The Pembroke Hill School

Congrats to those who were selected and thank you to all who auditioned.