Congratulations to all of the 2015 Blue Star Award Recipients

2015-05-21
CATEGORY: Engage
  •  
  •  

Congratulations to all of the 2015 Blue Star Award recipients, nominees and participating high schools!

…and the winners are…

Outstanding Overall Production

———————————-Winner———————————–
Raymore-Peculiar – Man of La Mancha

Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Liberty – Shrek the Musical
Olathe East – Catch Me If You Can
Shawnee Mission Northwest – Little Shop of Horrors
Shawnee Mission West – A Year with Frog and Toad

Outstanding Actress in a Lead Role

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission Northwest – Maggie Marx as Audrey –
Little Shop of Horrors

Winnetonka – Paden Osburn as Daisy Hilton – Side Show

Excelsior Springs – Christina Vogler as Peter Pan – Peter Pan

Lee’s Summit North – Ally Banks as Princess Winnifred –
Once Upon a Mattress

Raymore-Peculiar – Alie Gillespie as Aldonza – Man of La Mancha

Winnetonka – Madison Dodd as Violet Hilton – Side Show

Outstanding Actor in a Lead Role

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission East – Austin Dalgleish as Seymour –
Little Shop of Horrors

Blue Springs – Max Hill as J. Pierrepont Finch –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Leavenworth – Marshall Hopkins as J. Pierrepont Finch –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Raymore-Peculiar – Sawyer Bletscher as Miguel de Cervantes/Don Quixote -Man of La Mancha

Rockhurst – Trevor Weinrich as Tevye – Fiddler on the Roof

Winnetonka – Zach Faust as Terry Connor – Side Show

Outstanding Technical Achievement

———————————-Winner———————————–
Olathe East – Jessica Goddard, Scenic Design – Catch Me If You Can

Leavenworth – Emma Dodge, Stage Management –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Lee’s Summit North – Seth Brown, Assistant Directing and Lighting Design -Disney’s Tarzan and Once Upon a Mattress

Oak Park – Bella Cusumano, Lighting Design, Stage Management and Master Electrician – Footloose

Shawnee Mission Northwest – Rachael Carney, Lighting Design –
Little Shop of Horrors and Working

St. Teresa’s Academy – Zoe Royer, Scenic Design/Construction and Sound –
Into the Woods

Outstanding Artistic Contribution by a Student

———————————-Winner———————————–
Raymore-Peculiar – Jasmine Nissanka, Choreography –
Man of La Mancha

Liberty – Josie Emery, Choreography – Shrek the Musical

Raymore-Peculiar – Jasmine Nissanka, Choreography –
Once On This Island

Ruskin – Tygee Faulkner, Christian Graham and Ty’Teona Jenkins, Choreography – Little Shop of Horrors

Winnetonka – Paden Osburn, Music Direction – Side Show

Winnetonka – Zach Faust, Choreography – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Outstanding Actress in a Supporting Role

———————————-Winner———————————–

Olathe East – Molly Munyan as The Drowsy Chaperone – The Drowsy Chaperone

Blue Springs – Lexi Poindexter as Smitty –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Blue Valley – Stephanie Ainsworth as Peggy Sawyer – 42nd Street

Rockhurst – Monica Stanley as Golde – Fiddler on the Roof

Shawnee Mission West – Emma Ferrin as Snail –
A Year with Frog and Toad

Winnetonka – Madison Dodd as Olive Ostrovsky –
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Outstanding Actor in a Supporting Role

———————————-Winner———————————–

Winnetonka – Zach Faust as William Barfée –
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Blue Springs – Chris Vasquez as Mr. Biggley –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Lee’s Summit North – Kodi Meyer as Kerchak – Disney’s Tarzan

Olathe East – Jadrian Salmans as Aldolpho – The Drowsy Chaperone

Raymore-Peculiar – Ian Fleming as Manservant/Sancho Panza –
Man of La Mancha

Shawnee Mission East – Austin Dalgleish as Douglas Panch –
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Outstanding Orchestra

———————————-Winner———————————–
Park Hill – Once On This Island

Blue Valley – 42nd Street
Olathe East – Catch Me If You Can
Shawnee Mission West – A Year with Frog and Toad
St. James Academy – Bye Bye Birdie
Winnetonka – Side Show

Outstanding Technical Crew

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission West – Lighting Crew – A Year with Frog and Toad

Blue Springs – Lighting Crew –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Liberty – Hair and Makeup Crew – Shrek the Musical

Olathe East – Costume Crew – Catch Me If You Can

Truman – Deck/Set Crew – Carousel

Winnetonka – Costume Crew – Side Show

Outstanding Lighting Design

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission West – A Year with Frog and Toad

Blue Springs – How to Succeed in Business Without Really Trying
Gardner Edgerton – Fiddler on the Roof
Olathe East – Catch Me If You Can
Park Hill – Once On This Island
Shawnee Mission Northwest – Little Shop of Horrors

Outstanding Hair and Makeup Design

———————————-Winner———————————–
Liberty – Shrek the Musical

Benton – Glitz! The Little Miss Christmas Pageant Musical
Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Raymore-Peculiar – Man of La Mancha
Raymore-Peculiar – Once On This Island
Winnetonka – Side Show

Outstanding Costume Design and Construction, Tier I

———————————-Winner———————————–
Benton – Glitz! The Little Miss Christmas Pageant Musical

Gardner Edgerton – Fiddler on the Roof
Leavenworth – How to Succeed in Business Without Really Trying
Olathe South – In the Heights
Raytown – The Drowsy Chaperone
Saint Thomas Aquinas – Children of Eden

Outstanding Costume Design and Construction, Tier II

———————————-Winner———————————–
Olathe East – Catch Me If You Can

Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Lee’s Summit North – Once Upon a Mattress
Lee’s Summit West – Rodgers & Hammerstein’s Cinderella
Liberty – Shrek the Musical
Olathe East – The Drowsy Chaperone

Outstanding Ensemble

———————————-Winner———————————–
Olathe East – Catch Me If You Can

Blue Valley – 42nd Street
Liberty – Shrek the Musical
Park Hill – Once On This Island
Raymore-Peculiar – Once On This Island
Saint Thomas Aquinas – Children of Eden

Outstanding Female Ensemble Member

———————————-Winner———————————–
Liberty – Noah Adams as Wicked Witch – Shrek the Musical

Blue Springs – Conner Ewens –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Park Hill – Peri Sturm as Storyteller – Once On This Island

Raymore-Peculiar – Taylor Felz as Rocinante (Featured Dancer) –
Man of La Mancha

Shawnee Mission North – Cassie Diebold – Oliver!

Shawnee Mission West – Brianna Thomas as Lady Bird Mid –
A Year with Frog and Toad

Outstanding Male Ensemble Member

———————————-Winner———————————–
Belton – Ramiro Gonzalez as Havana Dancer – Guys and Dolls

Liberty North – Scott Green – Hello, Dolly!

Piper – Herbert Treff as Burger Palace Boy – Grease

Raymore-Peculiar – Austin Moulder as Peasant Man –
Once On This Island

Rockhurst – Patrick Bessenbacher as Sasha – Fiddler on the Roof

Rockhurst – Nick Nazzaro as Russian Dance Soloist –
Fiddler on the Roof

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier I

———————————-Winner———————————–
Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan

Leavenworth – How to Succeed in Business Without Really Trying
Park Hill – Once On This Island
Raytown – The Drowsy Chaperone
Saint Thomas Aquinas – Children of Eden
Shawnee Mission Northwest – Little Shop of Horrors

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier II

———————————-Winner———————————–
Liberty North – Hello, Dolly!

Central – How to Succeed in Business Without Really Trying
Excelsior Springs – Peter Pan
Liberty – Shrek the Musical
Olathe East – Catch Me If You Can
Shawnee Mission North – Oliver!

Outstanding Actress in a Featured Role

———————————-Winner———————————–

Olathe East – Emily Baugher as Trix the Aviatrix –
The Drowsy Chaperone

Blue Valley Northwest – Addy Shaw as Joy –
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Lee’s Summit West – Emily Coffin as Grace –
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Lee’s Summit West – Haley Johnson as Joy –
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Shawnee Mission South – Rachel Field as Miss Andrew –
Disney’s Mary Poppins

St. James Academy – Larkin Reilly as Mrs. MacAfee – Bye Bye Birdie

Outstanding Actor in a Featured Role

———————————-Winner———————————–
Park Hill South – Nathan Jurries as General – Seussical

Central – William Gentry as Mr. Twimble –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Excelsior Springs – Quinton Simmons as Smee – Peter Pan

Liberty – Austin Cable as Pinocchio – Shrek the Musical

Liberty North – Conner Paulson as Rudolph – Hello, Dolly!

St. Teresa’s Academy – Vincent Bockwinkel as Rapunzel’s Prince –
Into the Woods

Rising Star Scholarship – Female

———————————-Winner———————————–
Winnetonka – Madison Dodd

Lee’s Summit North – Emily Bridges
Notre Dame de Sion – Lena Kincaid
Oak Park – Emily Cunningham
Shawnee Mission Northwest – Rachael Carney
St. Teresa’s Academy – Zoe Royer

Rising Star Scholarship – Male

———————————-Winner———————————–
Gardner Edgerton – Cooper McGuire

Basehor-Linwood – Zach Fisher
Winnetonka – “J” Kevin Purkaple