And the 2015 Blue Star Awards Nominees Are …

2015-04-29
CATEGORY: Engage
  •  
  •  

Today, high school theatre students and instructors across metropolitan Kansas City and in neighboring communities received the good news that they had received nominations for the 13th annual Blue Star Awards from Starlight Theatre. Starlight leaders and staff personally delivered 129 nominations to 35 area high schools. On Thursday, May 21, the Blue Star Award winners will receive their honors in a public ceremony on Starlight Theatre’s Cohen Community Stage.

Please join us in congratulating the following nominees:

Outstanding Overall Production
Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Liberty – Shrek the Musical
Olathe East – Catch Me If You Can
Raymore-Peculiar – Man of La Mancha
Shawnee Mission Northwest – Little Shop of Horrors
Shawnee Mission West – A Year with Frog and Toad

Outstanding Artistic Contribution by a Student
Liberty – Josie Emery, Choreography – Shrek the Musical

Raymore-Peculiar – Jasmine Nissanka, Choreography –
Man of La Mancha

Raymore-Peculiar – Jasmine Nissanka, Choreography –
Once On This Island

Ruskin – Tygee Faulkner, Christian Graham and Ty’Teona Jenkins, Choreography – Little Shop of Horrors

Winnetonka – Zach Faust, Choreography – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Winnetonka – Paden Osburn, Music Direction – Side Show

Outstanding Actress in a Lead Role
Excelsior Springs – Christina Vogler as Peter Pan – Peter Pan

Lee’s Summit North – Ally Banks as Princess Winnifred –
Once Upon a Mattress

Raymore-Peculiar – Alie Gillespie as Aldonza – Man of La Mancha

Shawnee Mission Northwest – Maggie Marx as Audrey –
Little Shop of Horrors

Winnetonka – Madison Dodd as Violet Hilton – Side Show

Winnetonka – Paden Osburn as Daisy Hilton – Side Show

Outstanding Actor in a Lead Role
Blue Springs – Max Hill as J. Pierrepont Finch –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Leavenworth – Marshall Hopkins as J. Pierrepont Finch –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Raymore-Peculiar – Sawyer Bletscher as Miguel de Cervantes/Don Quixote -Man of La Mancha

Rockhurst – Trevor Weinrich as Tevye – Fiddler on the Roof

Shawnee Mission East – Austin Dalgleish as Seymour –
Little Shop of Horrors

Winnetonka – Zach Faust as Terry Connor – Side Show

Outstanding Actress in a Supporting Role
Blue Springs – Lexi Poindexter as Smitty –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Blue Valley – Stephanie Ainsworth as Peggy Sawyer – 42nd Street

Olathe East – Molly Munyan as The Drowsy Chaperone – The Drowsy Chaperone

Rockhurst – Monica Stanley as Golde – Fiddler on the Roof

Shawnee Mission West – Emma Ferrin as Snail –
A Year with Frog and Toad

Winnetonka – Madison Dodd as Olive Ostrovsky –
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Outstanding Actor in a Supporting Role
Blue Springs – Chris Vasquez as Mr. Biggley –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Lee’s Summit North – Kodi Meyer as Kerchak – Disney’s Tarzan

Olathe East – Jadrian Salmans as Aldolpho – The Drowsy Chaperone

Raymore-Peculiar – Ian Fleming as Manservant/Sancho Panza –
Man of La Mancha

Shawnee Mission East – Austin Dalgleish as Douglas Panch –
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Winnetonka – Zach Faust as William Barfée –
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Outstanding Actress in a Featured Role
Blue Valley Northwest – Addy Shaw as Joy –
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Lee’s Summit West – Emily Coffin as Grace –
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Lee’s Summit West – Haley Johnson as Joy –
Rodgers & Hammerstein’s Cinderella

Olathe East – Emily Baugher as Trix the Aviatrix –
The Drowsy Chaperone

Shawnee Mission South – Rachel Field as Miss Andrew –
Disney’s Mary Poppins

St. James Academy – Larkin Reilly as Mrs. MacAfee – Bye Bye Birdie

Outstanding Actor in a Featured Role
Central – William Gentry as Mr. Twimble –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Excelsior Springs – Quinton Simmons as Smee – Peter Pan

Liberty – Austin Cable as Pinocchio – Shrek the Musical

Liberty North – Conner Paulson as Rudolph – Hello, Dolly!

Park Hill South – Nathan Jurries as General – Seussical

St. Teresa’s Academy – Vincent Bockwinkel as Rapunzel’s Prince – Into the Woods

Outstanding Female Ensemble Member
Blue Springs – Conner Ewens –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Liberty – Noah Adams as Wicked Witch – Shrek the Musical

Park Hill – Peri Sturm as Storyteller – Once On This Island

Raymore-Peculiar – Taylor Felz as Rocinante (Featured Dancer) –
Man of La Mancha

Shawnee Mission North – Cassie Diebold – Oliver!

Shawnee Mission West – Brianna Thomas as Lady Bird Mid –
A Year with Frog and Toad

Outstanding Male Ensemble Member
Belton – Ramiro Gonzalez as Havana Dancer – Guys and Dolls

Liberty North – Scott Green – Hello, Dolly!

Piper – Herbert Treff as Burger Palace Boy – Grease

Raymore-Peculiar – Austin Moulder as Peasant Man –
Once On This Island

Rockhurst – Patrick Bessenbacher as Sasha – Fiddler on the Roof

Rockhurst – Nick Nazzaro as Russian Dance Soloist –
Fiddler on the Roof

Outstanding Ensemble
Blue Valley – 42nd Street
Liberty – Shrek the Musical
Olathe East – Catch Me If You Can
Park Hill – Once On This Island
Raymore-Peculiar – Once On This Island
Saint Thomas Aquinas – Children of Eden

Outstanding Orchestra
Blue Valley – 42nd Street
Olathe East – Catch Me If You Can
Park Hill – Once On This Island
Shawnee Mission West – A Year with Frog and Toad
St. James Academy – Bye Bye Birdie

Winnetonka – Side Show

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier I ($0 – $1,850)
Leavenworth – How to Succeed in Business Without Really Trying
Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Park Hill – Once On This Island
Raytown – The Drowsy Chaperone
Saint Thomas Aquinas – Children of Eden
Shawnee Mission Northwest – Little Shop of Horrors

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier II ($1,851+)
Central – How to Succeed in Business Without Really Trying
Excelsior Springs – Peter Pan
Liberty – Shrek the Musical
Liberty North – Hello, Dolly!
Olathe East – Catch Me If You Can
Shawnee Mission North – Oliver!

Outstanding Lighting Design
Blue Springs – How to Succeed in Business Without Really Trying
Gardner Edgerton – Fiddler on the Roof
Olathe East – Catch Me If You Can
Park Hill – Once On This Island
Shawnee Mission Northwest – Little Shop of Horrors
Shawnee Mission West – A Year with Frog and Toad

Outstanding Technical Crew
Blue Springs – Lighting Crew –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Liberty – Hair and Makeup Crew – Shrek the Musical

Olathe East – Costume Crew – Catch Me If You Can

Shawnee Mission West – Lighting Crew – A Year with Frog and Toad

Truman – Deck/Set Crew – Carousel

Winnetonka – Costume Crew – Side Show

Outstanding Costume Design and Construction, Tier I ($0 – $1,600)
Benton – Glitz! The Little Miss Christmas Pageant Musical
Gardner Edgerton – Fiddler on the Roof
Leavenworth – How to Succeed in Business Without Really Trying
Olathe South – In the Heights
Raytown – The Drowsy Chaperone
Saint Thomas Aquinas – Children of Eden

Outstanding Costume Design and Construction, Tier II ($1,601+)
Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Lee’s Summit North – Once Upon a Mattress
Lee’s Summit West – Rodgers & Hammerstein’s Cinderella
Liberty – Shrek the Musical
Olathe East – Catch Me If You Can
Olathe East – The Drowsy Chaperone

Outstanding Hair and Makeup Design
Benton – Glitz! The Little Miss Christmas Pageant Musical
Lee’s Summit North – Disney’s Tarzan
Liberty – Shrek the Musical
Raymore-Peculiar – Man of La Mancha
Raymore-Peculiar – Once On This Island
Winnetonka – Side Show

Technical Achievement Award
Leavenworth – Emma Dodge, Stage Management –
How to Succeed in Business Without Really Trying

Lee’s Summit North – Seth Brown, Assistant Directing and Lighting Design -Disney’s Tarzan and Once Upon a Mattress

Oak Park – Bella Cusumano, Lighting Design, Stage Management and Master Electrician – Footloose

Olathe East – Jessica Goddard, Scenic Design – Catch Me If You Can

Shawnee Mission Northwest – Rachael Carney, Lighting Design –
Little Shop of Horrors and Working

St. Teresa’s Academy – Zoe Royer, Scenic Design/Construction and Sound – Into the Woods

Rising Star Scholarship – Female
Lee’s Summit North – Emily Bridges
Notre Dame de Sion – Lena Kincaid
Oak Park – Emily Cunningham
Shawnee Mission Northwest – Rachael Carney
St. Teresa’s Academy – Zoe Royer
Winnetonka – Madison Dodd

Rising Star Scholarship – Male
Basehor-Linwood – Zach Fisher
Gardner Edgerton – Cooper McGuire
Winnetonka – “J” Kevin Purkaple