Congratulations to all of the 2014 Blue Star Award Recipients

2014-05-22
CATEGORY: Engage
  •  
  •  

Congratulations to all of the 2014 Blue Star Award recipients, nominees and participating high schools!

…and the winners are…

Outstanding Overall Production

———————————-Winner———————————–
Liberty – Disney’s Tarzan

Blue Springs – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Olathe East – Monty Python’s Spamalot
Olathe South – Hairspray
Raymore-Peculiar – Hello, Dolly!
St. Teresa’s Academy – Urinetown, the Musical

Outstanding Artistic Contribution by a Student

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission Northwest
Elizabeth Brooks – Direction and Choreography – Dames at Sea

Benton
Camille Carter – Choreography – Disney’s Tarzan
Olathe South
Chris Chavez – Music Direction – Hairspray
Raymore-Peculiar
Joy Sharp – Choreography – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Summit Christian Academy
Grace Gronberg – Choreography – Meet Me in St. Louis
Winnetonka
Viola Toma – Choreography – Monty Python’s Spamalot

Outstanding Actor in a Lead Role

———————————-Winner———————————–

Blue Valley Northwest
Samuel Long as Lieutenant Frank Cioffi – Curtains

Lee’s Summit
Daniel Verschelden as Bob Wallace – White Christmas
Liberty
Austin Jones as Tarzan – Disney’s Tarzan
Olathe South
Brock Webb as Edna Turnblad – Hairspray
Shawnee Mission Northwest
Kristoph Gies as Billy Crocker – Anything Goes
Shawnee Mission South
Jackson Spencer as Henry Jekyll/ Edward Hyde – Jekyll & Hyde

Outstanding Actress in a Lead Role

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission East
Maddie Roberts as Fiona – Shrek the Musical

Liberty
Haley Brown as Jane – Disney’s Tarzan
Raymore-Peculiar
Andrea Ambam as Mrs. Dolly Gallagher Levi – Hello, Dolly!
Shawnee Mission Northwest
Elizabeth Brooks as Reno Sweeney – Anything Goes
Shawnee Mission Northwest
Maggie Marx as Mona Kent – Dames at Sea
Truman
Sicily Mathenia as Reno Sweeney – Anything Goes

Outstanding Actor in a Featured Role

———————————-Winner———————————–
Liberty
Turner Staton as Kerchak – Disney’s Tarzan

Blue Valley Northwest
Dylan Martin as Aaron Fox – Curtains
Leavenworth
Chase Knueven as Luther Billis – South Pacific
Lee’s Summit North
Ben Gruenbaum as Donkey – Shrek the Musical
Olathe East
Justus Johnson as Dennis/Sir Galahad – Monty Python’s Spamalot
Olathe South
Braden Clark as Wilbur Turnblad – Hairspray

Outstanding Actress in a Featured Role

———————————-Winner———————————–
Liberty
Roslinde Rivera as Kala – Disney’s Tarzan

Olathe South
Kenzie Clark as Penny Pingleton – Hairspray
Raymore-Peculiar
Logan Schoessel as Minnie Fay – Hello, Dolly!
Raymore-Peculiar
Andrea Ambam as Michelle Mahoney – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Shawnee Mission Northwest
Maggie Marx as Bonnie – Anything Goes
St. Teresa’s Academy
Hayley Burgess as Little Sally – Urinetown, the Musical

Outstanding Male Ensemble Member

———————————-Winner———————————–
Blue Valley Northwest
Sam Sweet as Randy Dexter – Curtains

Belton
Dennis Tong as Bookseller – Disney’s Beauty and the Beast
Blue Valley
Mitchell McCroskey as Angie the Ox – Guys and Dolls
Lee’s Summit
Sheldon Ledbetter as Dance Captain – White Christmas
Olathe South
Josh Hoeven as Harriman F. Spritzer/ Principal/Mr. Pinky/Guard/ Denizen of Baltimore – Hairspray
Raytown
Alex Gicento as Justin – Godspell

Outstanding Female Ensemble Member

———————————-Winner———————————–
Olathe East
Molly Munyan as Concorde/ Laker Girl/Body/Showgirl/ Head French Taunter/Head Minstrel – Monty Python’s Spamalot

Excelsior Springs
Sarah Server as Freda – You’re a Good Man, Charlie Brown
Lee’s Summit North
Haley Wolff as Teen Fiona/ Red Riding Hood – Shrek the Musical
Liberty North
Mikayla Wistrom as Curley – Peter Pan
Olathe East
Hailey Young as Silly Girl/Whisk – Disney’s Beauty and the Beast
St. James Academy
Rosemarie Maddock as Silly Girl – Disney’s Beauty and the Beast

Outstanding Ensemble

———————————-Winner———————————–
St. Teresa’s Academy – Urinetown, the Musical

Blue Valley – Guys and Dolls
Liberty – Disney’s Tarzan
Oak Park – Legally Blonde the Musical
Olathe South – Hairspray
Raymore-Peculiar – Hello, Dolly!

Outstanding Orchestra

———————————-Winner———————————–
St. James Academy – Disney’s Beauty and the Beast

Lee’s Summit West – Anything Goes
Oak Park – Legally Blonde the Musical
Park Hill – Hairspray
Park Hill South – The Phantom of the Opera
Shawnee Mission North – Monty Python’s Spamalot

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier I

———————————-Winner———————————–
Fort Osage – Disney’s High School Musical

Blue Springs – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Excelsior Springs – You’re a Good Man, Charlie Brown
Leavenworth – South Pacific
Lee’s Summit – Clue: The Musical
Winnetonka – Monty Python’s Spamalot

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier II ($2,000-$7,500)

———————————-Winner———————————–
Liberty – Disney’s Tarzan

Central – Kiss Me, Kate
Liberty North – Peter Pan
Olathe East – Monty Python’s Spamalot
Olathe South – Hairspray
Shawnee Mission North – Monty Python’s Spamalot

Outstanding Lighting Design

———————————-Winner———————————–
Liberty – Disney’s Tarzan

Leavenworth – South Pacific
Lee’s Summit North – Shrek the Musical
Liberty North – Peter Pan
Olathe South – Hairspray
Raytown – Godspell

Outstanding Hair and Makeup Design

———————————-Winner———————————–
Liberty – Disney’s Tarzan

Lee’s Summit North – Shrek the Musical
Shawnee Mission East – Shrek the Musical
St. Teresa’s Academy – Urinetown, the Musical
Summit Christian Academy – Meet Me in St. Louis
Winnetonka – Disney’s The Little Mermaid Jr.

Outstanding Costume Design and Construction, Tier I

———————————-Winner———————————–
Winnetonka – Disney’s The Little Mermaid Jr.

Benton – Disney’s Tarzan
Leavenworth – South Pacific
Raymore-Peculiar – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
St. Teresa’s Academy – Urinetown, the Musical
Winnetonka – Monty Python’s Spamalot

Outstanding Costume Design and Construction, Tier II

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission East – Shrek the Musical

Lee’s Summit West – Anything Goes
Olathe East – Disney’s Beauty and the Beast
Olathe East – Monty Python’s Spamalot
Olathe Northwest – Grease

Outstanding Technical Crew

———————————-Winner———————————–
Liberty
Hair and Makeup Crew – Disney’s Tarzan

Central
Deck/Set Crew – Kiss Me, Kate
Excelsior Springs
Sound Crew – You’re a Good Man, Charlie Brown
Liberty
Lighting Crew – Disney’s Tarzan
Olathe East
Costume Crew – Monty Python’s Spamalot
Raytown
Lighting Crew – Godspell

Outstanding Technical Achievement

———————————-Winner———————————–
Olathe East
Aaron Fink – Properties Design and Construction
Monty Python’s Spamalot and Disney’s Beauty and the Beast

Olathe East
Jordan Larkin – Set Design
Monty Python’s Spamalot and Disney’s Beauty and the Beast
Olathe South
Justin Dudzik – Lighting Design
Hairspray
Ruskin
Ty’Kiera Berry – Sound Design
Grease
Shawnee Mission South
Remy Lierz – Stage Management and Set Construction
Jekyll & Hyde
Winnetonka
Christen Wheat – Technical Director
Monty Python’s Spamalot

Rising Star Scholarship – Male

———————————-Winner———————————–
Lee’s Summit – Daniel Verschelden

Lee’s Summit – Gabe Lasley
Winnetonka – Karydan Elkins
Winnetonka – Kole Evans

Rising Star Scholarship – Female

———————————-Winner———————————–
Shawnee Mission Northwest – Elizabeth Brooks

Oak Park – Mariah Studebaker
Paola – Liberty McCormack
Raymore-Peculiar – Logan Schoessel
Shawnee Mission East – Maddie Roberts
Smithville – Jessica Arnold