Blue Star Awards

Supported in part by Blue Cross and Blue Shield of Kansas City

Modeled after Broadway’s Tony Awards®, Starlight Theatre’s annual Blue Star Awards recognize achievement and excellence in musical theatre among Kansas City area high school students.

Established in 2003, the Blue Star Awards are one of the largest and most admired high school musical theatre awards programs in the nation. All high schools in metropolitan Kansas City and selected outlying communities are invited to participate. Each year the program serves 5,000 area students who contribute either on the stage or behind the scenes to their schools’ musical theatre productions.  

Adjudicators, who are theatre professionals, performing artists, designers and theatre arts educators, attend each participating school’s musical and provide evaluations and commentary to Starlight’s Education Department. Their comments are also compiled and shared with each school’s theatre teacher and students.

Each May, the program culminates with the red-carpet Blue Star Awards Ceremony on the Starlight stage.

Starlight strongly believes that through the spirit of healthy competition and the accolades gained by Blue Star Awards’ recognition, area students, teachers and schools are inspired to excel in musical theatre and all arts programs.

High schools interested in learning more about the Blue Star Awards are encouraged to contact education@kcstarlight.com

Outstanding Overall Production 


Blue Valley - Bye Bye Birdie
Central - Big Fish
Liberty North - Disney’s Mary Poppins
Raymore-Peculiar - Bloody Bloody Andrew Jackson
Shawnee Mission East - Seussical
St. Teresa’s Academy - Jane Eyre

 

Outstanding Artistic Contribution by a Student 


Liberty North - James Sisson for Direction and Music Direction - Disney’s Mary Poppins

Olathe East - Alaina Jerguson for Choreography - The Wizard of Oz

Park Hill South - Angel Lee for Direction - Monty Python’s Spamalot

Platte County - Allison Bergstrom for Choreography - How to Succeed in Business Without Really Trying

Raymore-Peculiar - Malone Blaich for Choreography - Bloody Bloody Andrew Jackson

Winnetonka - Maddie Fields forMusic Direction - In The Heights

 

Outstanding Actress in a Lead Role 


Blue Valley - Stephanie Ainsworth as Rose Alvarez - Bye Bye Birdie

Central - Sydney VanDyke as Sandra Bloom - Big Fish

Liberty North - Caitlyn Fuller as Mary Poppins - Disney’s Mary Poppins

Raymore-Peculiar - Malone Blaich as Eve/Storyteller - Children of Eden

Shawnee Mission Northwest - Alex Teeple as Lucy Van Pelt - You’re a Good Man, Charlie Brown

St. Teresa’s Academy - Libby Terril as Jane Eyre - Jane Eyre

 

Outstanding Actor in a Lead Role 


Blue Valley - Jeremy Jacobs as Albert Peterson - Bye Bye Birdie

Central - Joey Myers as Edward Bloom - Big Fish

Grandview - Samuel Lunceford as Seymour Krelborn - Little Shop of Horrors

Liberty North - Garrett Williams as Bert - Disney’s Mary Poppins

Platte County - Connor Mendenhall as J. Pierrepont Finch - How to Succeed in Business Without Really Trying

Shawnee Mission South - Zach Greer as Jean Valjean - Les Miserables School Edition

 

Outstanding Actress in a Supporting Role 


Blue Valley North - Maddie Robert as Lois Lane (Bianca) - Kiss Me, Kate

Lansing - Brynna Darley as Gertrude McFuzz - Seussical

Lee’s Summit - Elizabeth Bennett as Ursula - Disney’s The Little Mermaid

Lee’s Summit North - Jenell Johnson as Oda Mae Brown - Ghost the Musical

Shawnee Mission East - Kylie Ledford as Gertrude McFuzz - Seussical

Shawnee Mission East - Megan Walstrom as JoJo - Seussical

 

Outstanding Actor in a Supporting Role


Platte County - Spencer Kunz as J.B. Biggley - How to Succeed in Business Without Really Trying

Raymore-Peculiar - Valiante Waltz as Cain/Storytelling Soloist - Children of Eden

Raytown - Caleb McCarroll as William Barfee/Olive’s Dad - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Raytown - Darian Duah as Leaf Coneybear - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Truman - Cameron Mabie as Will Parker - Oklahoma!

Truman - Jaggard Williams as Ali Hakim - Oklahoma!

 

Outstanding Actress in a Featured Role 


Blue Valley - Anna Synek as Mrs. Doris MacAfee - Bye Bye Birdie

Blue Valley - Tristan Rios as Ursula Merkle - Bye Bye Birdie

Grain Valley - Cally Beckman as Ronnette - Little Shop of Horrors

Liberty - Alana Pendergraft as Madame de la Grande Bouche - Disney’s Beauty and the Beast

Liberty North - Emmy Caywood as Mrs. Corry - Disney’s Mary Poppins

Shawnee Mission Northwest - Claire Severance as Sister Mary Patrick - Sister Act

 

Outstanding Actor in a Featured Role  


Blue Valley - Jack Norton as Hugo Peabody - Bye Bye Birdie

Excelsior Springs - Trey Potter as Doody - Grease

Liberty North - Conner Paulson as Robertson Ay - Disney’s Mary Poppins

Raymore-Peculiar - Ian Fleming as Martin Van Buren - Bloody Bloody Andrew Jackson

Shawnee Mission Northwest - Jackson Tomlin as Joey - Sister Act

Truman - Gavin Bechtold as Andrew Carnes - Oklahoma!

 

Outstanding Female Ensemble Member 


Blue Valley - Ady Shaw as Alice - Bye Bye Birdie

Kearney - Camryn Brown as Pick-a-little Lady - The Music Man

Lee’s Summit West - Jessica Haney as Ballerina/Greek Statue/Tapping Chimney Sweep/Kite Dancer - Disney’s Mary Poppins

Piper - Olivia Ortiz as Silly Girl/Napkin - Disney’s Beauty and the Beast

Raymore-Peculiar - Song Waltz as A Mysterious Hip Girl/Woman on Tour/Ensemble - Bloody Bloody Andrew Jackson

Shawnee Mission East - Gwen Madden as Thing 2 - Seussical

 

Outstanding Male Ensemble Member 


Kearney - Terrell Christian as Townsperson - The Music Man

Lee’s Summit North - Garrett Richardson as Officer Wallace - Ghost the Musical

North Kansas City - Dorveon Mulkey as Tailor - Catch Me If You Can

Olathe North - Brian Weber as Fred - Oklahoma!

Olathe South - Jordan DeLeon as Guest #3/One of Muzzy’s Boys/Speed Tapper/Dance and Vocal Ensemble/Tapper - Thoroughly Modern Millie

Paola - Brendan Ohlmeier as Villager/Russian - Fiddler on the Roof

 

Outstanding Ensemble


Blue Valley - Bye Bye Birdie
Central - Big Fish
Liberty North - Disney’s Mary Poppins
Raymore-Peculiar - Bloody Bloody Andrew Jackson
Shawnee Mission East - Seussical
Shawnee Mission South - Les Miserables School Edition

 

Outstanding Orchestra


Bishop Miege - Sister Act
Blue Valley - Bye Bye Birdie
Central - Big Fish
Raymore-Peculiar - Bloody Bloody Andrew Jackson
Shawnee Mission Northwest - Sister Act
St. James Academy - Disney’s Mary Poppins

 

Outstanding Lighting Design 


Liberty North - Disney’s Mary Poppins
Oak Park - Disney’s The Little Mermaid
Olathe East - Curtains
Raytown - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Shawnee Mission East - Seussical
Winnetonka - In The Heights

 

Outstanding Technical Crew  


Outstanding Technical Crew 
Blue Valley - Lighting Crew - Bye Bye Birdie
Blue Valley - Sound Crew - Bye Bye Birdie
Central - Costume Crew - Big Fish
Liberty North - Deck/Set Crew - Disney’s Mary Poppins
Liberty North - Lighting Crew - Disney’s Mary Poppins
Shawnee Mission East - Hair and Makeup Crew - Seussical

 

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier I ($0 - $1,850) 


Excelsior Springs - Grease
Harrisonville - South Pacific
Lansing - Seussical
Platte County - How to Succeed in Business Without Really Trying
Ruskin - Sister Act
Winnetonka - In The Heights

 

Outstanding Scenic Design and Construction, Tier II ($1,851+) 


Central - Big Fish
Grain Valley - Little Shop of Horrors
Liberty - Disney’s Beauty and the Beast
Liberty North - Disney’s Mary Poppins
Olathe East - Curtains
Saint Thomas Aquinas - Shrek

 

Outstanding Costume Design and Construction, Tier I ($0 - $1,350)


Fort Osage - The Wizard of Oz
Leavenworth - Jekyll & Hyde
Platte County - How to Succeed in Business Without Really Trying
Raymore-Peculiar - Bloody Bloody Andrew Jackson
Spring Hill - The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Winnetonka - In The Heights

 

Outstanding Costume Design and Construction, Tier II ($1,351+) 


Central - Big Fish
Lee’s Summit West - Disney’s Mary Poppins
Liberty - Disney’s Beauty and the Beast
Liberty North - Disney’s Mary Poppins
Olathe East - The Wizard of Oz
Shawnee Mission South - Disney’s The Little Mermaid

 

Outstanding Hair and Makeup Design 


Blue Valley - Bye Bye Birdie
Central - Big Fish
Leavenworth - Jekyll & Hyde
Liberty North - Disney’s Mary Poppins
Olathe East - The Wizard of Oz
Shawnee Mission East - Seussical

 

Technical Achievement Award 


Leavenworth - Victoria Sallot for Costume Design - Jekyll & Hyde

Liberty - Emma Kern for Properties Management - Disney’s Beauty and the Beast

Liberty North - Courtney Carr for Stage Management - Disney’s Mary Poppins

Park Hill - Kelly Decker and Caitlin Crosby for Stage Management - Oklahoma!

Shawnee Mission West - Hannah Parker for Stage Management - Pippin

Winnetonka - Landon Dowell for Scenic Design - In The Heights

 

Rising Star Scholarship Female Nominees 


Blue Springs South - Emma Cunningham
Blue Valley - Stephanie Ainsworth
Lee’s Summit - Elizabeth Bennett
Liberty North - Caitlyn Fuller
Park Hill - Kelly Decker
Shawnee Mission Northwest - Kenzi Parsons

 

Rising Star Scholarship Male Nominees


Benton - Brevin Miller
Blue Valley - Jeremy Jacobs
Liberty North - William Scott Green
Olathe North - Cole Bellamy
Platte County - Connor Mendenhall
Raymore-Peculiar - Ian Fleming

 

lg
md
sm
xs